Ten Days on the Island 2009

2009-festival-tile

Artistic Director: Elizabeth Walsh

Ten Days on the Island 2009 Program 

 

EVENTS LIST

Dance

Daniel Yeung and Raka Maitra
Launceston

Let’s get It Straight – TasDance
Flinders Island, King Island

Ngai Tahu – Atamira Dance Collective
Launceston

S20 – Hiroaki Umeda
Hobart

Tap Dance – UTAS
Launceston

TasDance & Karbal Noumea Ballet – TasDance
Launceston

 

Music

A Walk on Maria Island – Jim Denley
Maria Island

Barbara Furtuna
Oatlands, Richmond, Hobart, Longford

Blessing of the Earth – Musica Viva Tas and Taikoz
Hobart, Launceston

Dance Hall – Armandito y su Trovason
Deloraine, George Town, Launceston, Ross, Zeehan

Dance Hall at City Hall
Hobart

Ethel
Launceston

Ethel with the Tasmanian Youth Orchestra
Port Arthur

Florence – Louise Moyes
Burnie, Campbell Town, Hobart

La Serenissima – Tasmanian Symphony Orchestra
Hobart

Music for Mandolin – Shooglenifty
Dunalley, St Marys

Old Man Luedecke
Beaconsfield, Flinders Island, Gunns Plains, New Norfolk, Rosebery, Sheffield, Smithton

Romantic Idylls – Tasmanian Symphony Orchestra
Burnie, Hobart

Ruined – Ross Bolleter
Hobart, Derby, Ross, Stanley

Terra Che Brucia
Bridport, Devonport, Hobart

The Lunch Box – IHOS
Hobart

 

Theatre

Baby, Where are the Fine Things You Promised Me? – Stephen Bain
Evandale, Penguin, Devonport, Glenorchy, Hobart, Ulverstone, Burnie, Launceston

Floating – Hoipolloi
Hobart, Launceston

Hatch: Or the Plight of the Penguins – Auckland Theatre Company
Cygnet, Hobart, Launceston, Rowella, Swansea

King Lear – Wu Hsing-kuo
Hobart, Launceston

Martha – Catherine Wheels Theatre Company
Devonport, Margate, Sorell

Metamorphosis – Theatre Vesturport and Lyric Hammersith
Hobart

Teuila Postcards – Polytoxic
Burnie, Deloraine, Hobart, Launceston

The National Play Festival – Playwriting Australia
Hobart

This Is Living – Big hART
Franklin, Glenorchy, Latrobe, Wynyard

Two Pairs of Shorts – Australian Script Centre and Tasmanian Theatre Company
Hobart, King Island, Miena, Swansea, Zeehan

 

Visual Arts

4squared – Design Centre (John and Penny Smith)
Launceston

Aniwaniwa – Breet Graham and Rachael Rakena
Rosny

Chance Encounters – SAC
Hobart

Hospitality – CAST (The Icelandic Love Corporation)
Hobart

Mineworks – LARQ + TMAG (Raymond Arnold)
Zeehan

On Paper: Burnie Print Prize – BRAG
Burnie

Patricia Piccinini Evolution – TMAG (Patricia Piccinini)
Hobart

Re-Earthing – DRG
Devonport

Ruined – Ross Bolleter
Hobart

Siren – Ray Lee
Launceston

Spatial Origami – UTAS and QVMAG
Launceston

Strata – The Wilderness Gallery (Tracy Thomas)
Cradle Mountain

Switch – Tracy Luff
Burnie

Tasmania 1:100,000
Hobart

Trust – UTAS and National Trust
Devonport, Evandale, New Town, Queenstown, Richmond

Worry Doll@ Willow Court – Valley Visison and Criterion Gallery (Matt Coyle)
New Norfolk

You Are Home – UTAS (Megan Keating)
Hobart

 

Writing

Tasmania Book Prize – Arts Tasmania
Hobart

 

Film

Far Flung Flicks – Screen Tasmania
Bothwell, Bruny Island, Deloraine, Franklin, Hobart, Launceston, Richmond, Swansea, Wynyard, Zeehan

 

Forums

Aniwaniwa Art Forum – Breet Graham and Rachael Rakena
Rosny 

You Are Home Art School Forum – UTAS
Hobart

 

Talks

Chance Encounters Floor Talk – SAC
Hobart

Re-Earthing Floor Talk – DRG
Devonport

Siren
Launceston

The Fine Art of Conversation
Hobart

 

Extra Events

Chance Encounters – Catalogue Launch – SAC
Hobart

Metamorphosis – Meet the Director – Theatre Vesturport and Lyric Hammersith
Hobart

Junk Theory – Big hART
Bellerive, George Town, Gravelly Beach, Hobart, Huonville, Kingston Beach, Launceston, Old Beach